1 (edited by Jimmy 14-02-2014 19:52:54)

Topic: Note II theme

Hello nibblers,

And here it is finally, the new Note theme (2), a reload of its predecessor launched back in September 2012.

The new Note theme carries on the concept of minimal design and features, but this time i decided to add support for some basic utilities available by default with Nibbleblog like the new Pages functionality, Categories and About plugins, and support for Discus comments only.

View Project page and download links:
http://syndicatefx.com/note-theme-2/

PS: I've also created a matching Admin theme for it, included in the download!
Enjoy wink

Look out, there's a three headed monkey behind you!!

2 (edited by kaaleth 16-02-2014 10:58:06)

Re: Note II theme

In my opinion darker version would be better, but I like it! Thank you. smile

Admin theme - gorgeous environment!

Hi Kaaleth, thank you very much!

Look out, there's a three headed monkey behind you!!

Hi Kaaleth,

I am completely new to Nibbleblog, i hope that my question won't be completely obvious.
I am trying to translate your theme into another language and i have looked through all the files, and i have no idea where should i start. I general i need to change text in side bar "categories" and "pages".

Thank you in advance for any guidelines:)

Hello smile.

It is not my theme, but I think you should open your admin control panel then plugins -> categories -> configure. Finally you will able to change plugin name.

Hi,
Thank you for quick answer. I 've managed without any problems to translate "pages" in described above way,  thank you for guidelines... Unfortunately there is no plugin "categories" in my install. I couldn't find place where i could change "categories" name. You may have a look on my (work in progress) blog , you will immediately notice what i mean.

http://www.jbblog.ansambl.eu/

I have just managed to solve my problem, but found sort of bug? In plugin list i have double Google Analytics plugin, while inside one of them is actually categories plugin.

PunBB bbcode test

Thank you for help:)

// Spróbuj pościągać raz jeszcze wtyczki i nadpisać je. wink Możliwe też, że to mój błąd w tłumaczeniu. Czyżbym się machnął? Sprawdzę wieczorem.

Próbowałem sprawdzić czy to wina tłumaczenia, ale niestety mam za mała wiedzę na ten temat, żeby być wstanie zlokalizować błąd. Załadowałem całą wtyczkę na nowo, i cały czas sytuacja jest dokładnie taka sama. Czy całe tłumaczenie wtyczki znajduje sie w pliku pl_PL.bit? Pytam, żeby wiedzieć w przyszłości, staram się stopniowo pojąć jak Nibbleblog działa... Z dokumentacji nie udało mi się wyciągnąć pełnej informacji na temat struktury plików, a ponieważ jestem totalnym początkującym, dochodzę metodą prób i błędów do niektórych rzeczy. Może wiesz czy  gdzieś jest takie miejsce, gdzie byłaby wytłumaczona idea, struktura Nibblebloga, tak żebym mógł zacząć uczyć się od podstaw. W dalszej perspektywie chciałbym napisać plugin...

Dziękuję za pomoc
Pozdrawiam

To "tylko" tyle, co może zaoferować dokumentacja, a przynajmniej na dzień dzisiejszy. Owa, aktualizowana jest tylko przez jednego człowieka, więc jest to dość kłopotliwe w poszerzaniu jej zawartości. Mowa oczywiście o:

http://docs.nibbleblog.com/

Pliki o rozszerzeniu .bit to pliki tekstowe. Do ich edycji polecam jednak program Notepad++. Darmowy, a przede wszystkim lekki i intuicyjny.

---

Co do kwestii pluginów. Blog ozstał przetłumaczony, ale wyparowały tłumaczenia wtyczek. Najprawdopodobniej stało się tak po aktualizacji do konkretnej wersji. Na dniach na pewno to poprawię smile , a sama aktualizacja pojawi się w stosownym temacie - później już - w przyszłych wersjach NibbleBlog.

// Apologize for off-topic.

Looks like sidebar does not work on Internet Explorer (11). After expanding I can see blank area.

http://i.imgur.com/XnQxWyt.png